All-TIME Award recipients

Through various awards, the Association is able to highlight the many successes that Bobcats of all generations have celebrated. These awards, given to students, faculty, and alumni are made possible by the generous support and commitment of our members.  Explore our all-time honor roll to see the Bobcats who have made an impact on the Association and our beloved University.

Distinguished Alumni Yearbook
Young Alumni Rising Star
LBJ Outstanding Senior Student
Teaching Award of Honor

Retired Awards:
Alumni Achievement
Alumni Star
Key of Excellence
Walter Richter Humanitarian
Distinguished Service





Young Alumni Rising Star

2016
Robert E. Bardwell, II
Lindsay Bira
Eric S. Weaver
back to top




LBJ Outstanding Senior Student

2017    Fatima "Toomi" Al-Dhahi
2016   Hayden Payne
2015   Sarah Tennent
2014   Vanessa Cortez
2013   Rebecca Saathoff
2012   Kelly McGauhey
2011   Christopher Covo
2010   Gordon Taylor
2009   Matthew Priest
2008   Jose Antonio Banos
2007   Rachel Brody
2006   Diana Molina
2005   Alvin R. Curette
2004   Lesley K. Lawrence
2003   Maxwell Clarke
2002   Andrew Russ
2001   Eric Sean Weaver
2000   Wayne R. Oquin
1999   Christina Ann Schroeder
1998   Jeremy R. Gage
1997   Belinda Ann Munoz
1996   Natalie Sally Abbott
1995   John M. Holley
1994   John David Schlemmer
1993   Jonnie L. Wilson
1992   Rhonda Marie Ratcliff
1991   Reginald "Reggie" C. Rivers
1990   Clint N. Swindall, Annette S. Collie
1989   Christopher Sommer
1988   David Dandeneau
1987   Donald Willig
1986   Rob E. Patterson
1985   Michelle Carnes (Magness)
1984   Jay D. Hiebert
1983   Elizabeth Wilson
1982   Michael A. Miller
1981   Michael K. Ferris
back to top

Teaching Award of Honor

 
 

2016  Dr. Rodney E. Rohde
2015  Dr. Russ Hodges
2014  Dr. Steven Furney
2013  Dr. Ann Elizabeth Burnett
2012  Jiyun Kang
2011  Mary Ellen Cavitt
2010  Barbara Davis
2009  Sue Beebe
2008  Robert Habingreither
2006  Steve Wilson
2005  Vicki West
2004  Dr. James W. Pohl
2003  Dr. Gregory Passty
2002  Christopher J. Frost
2001  Dr. Mary Ann Stutts
2000  James Bell
1999  John Paul Johnson
1998  Paul Nathan Cohen
1997  Laurie Hayes Fluker
1996  Vedaraman Sriraman
1995  Gary Michael Zielinski
1994  Byron Dale Augustin
1993  Beverly Ann Chiodo
1992  Rebecca Bell-Metereau
1991  Clarence C. Schultz
1990  Kathleen E. Fite
1989  David M. Glassman

back to top

 

Alumni Achievement Award

 
 

2013
Gloria Campos Brown '76
Tony Hale '94, '96
Carrie A. Hurt '87

2012
Lisa Dvorak '77
Ruben Perez '74
Rubén Garza '77

2011
Agnes Hubbard ’83
David Hubbard ’83
Greg Schwartz ’82
Judith Porter Smith ’66

2010
DeDe Gardner ’90, ’02
Daniel Hastings, Jr. ’70
Coach Stacy Fowler ’79
Floyd William Holder, III ’77
Timothy Staskus ’85
R. Tom Roddy ’66

2009
Joni Hruska Fichter ‘83
Ronald Angelo Johnson ‘97
Ramiro Martinez, Jr., ’85 ‘87
Nancy Nusbaum ‘76
James M. Streety ’66, ‘69
Michael Willoughby ‘69

2008
Light Townsend Cummins '68 & '72
Kathy Fite '69 & '70
Nicki Harle '71
Katie G. Harvey '91
Donna Hill '70
Mitchell Ward '89

2007
Joseph Lamont Brown '84
Robert Cartwright '96
Trish Gallaher Glenn '79
Richard Petitt '67
Lesley Spencer Pyle '90
Jack Coil Wright '43

2006
Celestino Z. Avila, M.D. '64
Terrence I. Doran, M.D. '71
O.C. Haley '64 & '69
John A. Moreau '84
Paul Neilson '84
Wayne Oquin '99

2005
Bennie Boyd Blansett '63
Billy Miller '57 & '59
Jose Montemayor'96
Kathy Morris '70
Rodney E. Rohde '90 & '92
John Schott

2004
Pam Hart '91
John Navarrette '87
Ted Breihan '64 & '67
Gwen Smith '37

1997
Peggy S. Brisgill '87
Peggy W. Brown '85
Kathy Mize Davis '90
Ellen Pritchard Dodge '85
Anna Lisa Guinn '84
Gayla J. Holmes '84
Emmett T. Riley '75
Peter B. Rooney '84
Roderick Gene Swan '87
Thomas R. Sweeden '78
Bea Wohleb '81 & '84

1995
Karen Chisum '72 & '78
Lillian Dees '84 & '89
Fred Guerra '73 & '85
Dea McAllister '72
Billy Moore '65 & '67
Reggie Rivers '91

1993
C. Ivan Wilson '52
Reed Brantley Parr '31
William "Bill" Krueger '57 & '61
Gloria Campos Brown '76
Dan A. Gattis '64

back to top

 



Alumni Star Award

 
 

2010  Jill Kemp Pankey
2009  Bill Poston
2006  Don Anders
2004  Linda Gilcrease

back to top

 

Key of Excellence Award

 
 

2007  Robert Cotner '72             
2005  Rich Durand '70                 
2004  Pat Reynolds Pohl '64 & '67
2000  Bruce Brunner '83              
1999  L.F. "Red" Jurecka
1998  Liz Rosenblath '82
1996  Rusty Lewis '33, '38, & '53
1994  Dorothy Evans '66 & '70

1993
Bryan M. Clark '78
Ron Lynn Mitchell '72

1992
O.C. Haley '64 & '69
Mary-Agnes Taylor '40
David Swisher '59 & '60
Robert "Bob" Covey '69

1991
Reed Brantley Parr '31
William Pennington

1990  Sylvester Walleck '65

1989
Kathleen Fite '69
E. Ervine Woolsey '69
Larry F. Wright

1988
Jean Dugat '45
Dave Jarrott
Patty Sullivan '46

1987
Thomas Carter '74
Crystal Rounsaville '39

1985  Shelton Padgett '70
1984  Pat Murdock '62

back to top


 

Walter Richter Humanitarian

 
 

2009  Michelle T. Brown, ‘93
1997  Honorable Vilma Luna
1996  Juanita Petermann Bode
1995  Dennis Allen
1994  Nolan Underwood '65
1993  Mary Ruth Rhodenbaugh '61
1992  Jim Caruthers
1991  Julia Ripple Pearce '69
1990  Martin O. Juel
1988  Walter Richter '38


 

Distinguished Service

 
 

2005   Gerald and Donna Hill
2002   Jerome and Cathy Supple

back to top

 
 

Upcoming Events

Nov

28

Austin Chapter Fundraiser
view

Dec

09

Ring Celebration
view

Dec

15

Commencement
view

More Events