Alumni

All-Time Award Recipients

The all-time honor roll lists every Alumni Association award recipient since 1959 when President Lyndon Baines Johnson was first named a Distinguished Alum. Throughout the years, these Bobcats have made a lasting impact both on the university and in their communities.

Distinguished Alumni Award

2020 Dr. Deborah Bergeron
2020 Gloria Campos Brown
2020 John L. Navarrette
2020 James S. Taylor
2020 Johnny R. Weisman
2019 Federico Gorbea
2019 Carrie Angell Hurt
2019 Adam Laubauch
2019 Jeff Novak
2019 Joel Stone
2018 Mark E. Adams
2018 Karen Carroll
2018 Light Townsend Cummins
2018 Douglas R. Miller
2018 Tracy L. Porter
2017 Kenneth R. Huewitt
2017 Debbie J. Kissire
2017 Michael P. McGaugh
2017 Michael A. Raiford
2017 Dana A. Simmons
2016 Scott R. Emerson
2016 Ron L. Mitchell
2016 Ernie W. Sadau
2016 Diana M. Schick
2016 Jim L. West
2016 Marvin Whiteley
2015 Susan N. Angell
2015 Mary R. Brown
2015 Oliver D. del Cid
2015 Beth Guastella
2015 Rodney C. Keller
2015 Nelva G. Ramos
2014 Patrick L. Cox
2014 Robert L. Grogan
2014 John H. McCall
2014 John E. Michel
2014 Melba J. Vasquez
2013 Geoffrey S. Connor
2013 Robert T. Roddy
2013 Cleofas Rodriguez
2013 Virginia A. Stevens
2013 Kenneth J. Wilson
2012 Kathleen E. Fite
2012 Darcy Hardy
2012 Paul Phillips
2012 Jill D. Pruetz
2012 Steven B. Ratcliff
2011 Connie R. Arnold
2011 Michael E. Bowman
2011 Karen A. Chisum
2011 Jeffrey D. Foster
2011 Thomas R. Kowalski
2010 John H. Burris
2010 Gary R. Lillibridge
2010 Vernon S. McDonald
2010 Daymon D. Muehl
2009 Darren B. Casey
2009 William R. King
2009 Shawn R. McCormick
2009 John A. Moreau
2009 Wayne R. Oquin
2008 Paul W. Carlisle
2008 Debs E. Cofer
2008 Douglas L. Foshee
2008 Carolynn S. Vietor
2007 Heriberto Guerra
2007 Steven W. Kemble
2007 Marilyn M. Nolen
2007 Wyatt G. Payne
2007 Michael R. Young
2006 James S. Bogard
2006 Dale O. Bulkley
2006 Hermann K. Chinery
2006 Jody L. Hodges
2006 Charlotte A. Tate
2005 Richard T. Garcia
2005 Ximena G. Humrichouse
2005 Charles R. Matthews
2005 Nelwyn B. Moore
2005 Tricia Tingle
2005 Bill Wright
2004 John J. Beck
2004 Dorothy A. Hill
2004 Robert E. Patton
2004 Refel B. Rushing
2004 Karen L. Thompson
2003 Anthony R. Dieste
2003 James D. Rogers
2003 Gary V. Woods
2003 J. Dan Bates
2003 Jim T. Brown
2002 Shelton E. Padgett
2002 Rick J. Short
2002 William G. Squires
2002 Marsha A. Wills
2001 William M. Cawthon
2001 John A. Coil
2001 Nancy K. Henderson
2001 Dan L. Locker
2001 Wanda E. Moore
2001 Alfred W. Nolle
2000 Richard O. Baish
2000 Theodore P. Bulmahn
2000 Daniel P. Chesire
2000 James E. Polk
2000 Inez W. Ramsay
1999 Christine Y. Adler
1999 Margaret E. Dunn
1999 H. Harris Goodman
1999 Christopher J. Luna
1999 Randy Starbuck
1999 David F. Votaw
1998 Judy S. Bishop
1998 Jesse C. Luxton
1998 Joann C. Mitte
1998 Roger J. Spiller
1997 Richard A. Castro
1997 Teresa R. LeClercq
1997 Eugene S. Lee
1997 Mary
1997 Eugene E. Woolsey
1996 Charles A. Austin
1996 William M. Krueger
1996 Richard E. Phillips
1996 John S. Sharp
1996 Barbara Tidwell
1996 Jack R. Tomblin
1996 Fred W. Wagner
1995 Rosalyn H. Baker
1995 Charles B. Barsotti
1995 John B. Roberts
1995 Tino Villanueva
1994 Marcellus W. Alexander
1994 Benjamin P. Dailey
1994 Dionicio Flores
1994 Allen V. Kneese
1994 Clyde E. Willbern
1994 C. Ivan Wilson
1993 Ponce H. Cruse
1993 Jimmy Pappas
1993 Chelcie C. Ross
1993 Robet L. Rutherford
1993 Roy L. Swift
1993 Lawrence E. Tilton
1992 Esther R. Broome
1992 Thomas C. Carter
1992 Charles H. Farmer
1992 George J. Garza
1992 Marvin O. Teague
1992 Larry F. Wright
1990 Clovis R. Barker
1990 J. Edwin Smith
1989 Barry G. Andrews
1989 W. C. Newberry
1989 Emmett Shelton
1988 Powers A. Boothe
1988 York Willbern
1987 Gerald W. Hill
1987 W. C. Perry
1987 Roy Willbern
1986 Richard B. Henderson
1986 Vann M. Kennedy
1986 George H. Strait
1985 William E. Norris
1984 Burnard S. Biggs
1983 Levette J. Berry
1983 Sadie R. Graff
1983 John M. Prescott
1982 Wallace D. Dockall
1982 Roy F. Mitte
1982 Russell G. Vliet
1981 Jack H. Brown
1981 Ella S. Porter
1981 G. D. Rains
1980 William L. Deck
1980 Abe Houston
1980 Tomas Rivera
1979 R. H. Bing
1979 James A. Littleton
1979 Yancy P. Yarbrough
1978 Emory D. Bellard
1978 Leon K. Frels
1977 Joseph F. Brown
1977 Claude H. Kellam
1977 Leslie C. McDonald
1976 Lewis Gilcrease
1976 Sidney C. Hughes
1976 Jerry L. Moore
1976 Henry A. Pochmann
1975 John T. Dailey
1975 Debs Hensley
1975 Henry G. Shands
1974 C. E. Doyle
1974 Bertha V. Leifeste
1974 Joseph T. Roberts
1974 Bryan Wildenthal
1973 Fred W. Adams
1973 Harper H. Bass
1973 Jack F. Edwards
1973 John G. Flowers
1973 J. R. Thornton
1972 Raymond M. Cavness
1972 Milton Jowers
1970 Farley E. Peebles
1969 Walter H. Richter
1967 Willard Deason
1967 Robert H. Montgomery
1966 Roy J. Beard
1966 Carr P. Collins
1965 Jesse C. Kellam
1963 Mamie E. Brown
1959 Lyndon B. Johnson

Young Alumni Rising Star Award

2020 Mark Estrada
2020 Cortney Lebens
2020 Kuro Tawil
2019 Taylor Collins and Katie Forrest
2019 Bharati Naik
2019 Jon David "J.D." Perez
2018 Maj. Brenda D. Bustillos
2018 Lesli Ginn
2018 Leopoldo "Polo" Sandoval
2017 Chris Elley
2017 Randy Rogers
2016 Robert E. Bardwell, II
2016 Lindsay Bira
2016 Eric S. Weaver

LBJ Outstanding Senior Student Award

2020 Nakenya Minnieweather
2019 James "Jake" Negvesky
2018 Travis Wright
2017 Fatima "Toomi" Al-Dhahi
2016 Hayden Payne
2015 Sarah Tennent
2014 Vanessa Cortez
2013 Rebecca Saathoff
2012 Kelly McGauhey
2011 Christopher Covo
2010 Gordon Taylor
2009 Matthew Priest
2008 Jose Antonio Banos
2007 Rachel Brody
2006 Diana Molina
2005 Alvin R. Curette
2004 Lesley K. Lawrence
2003 Maxwell Clarke
2002 Andrew Russ
2001 Eric S. Weaver
2000 Wayne R. Oquin
1999 Christina Ann Schroeder
1998 Jeremy R. Gage
1997 Belinda Ann Munoz
1996 Natalie Sally Abbott
1995 John M. Holley
1994 John David Schlemmer
1993 Jonnie L. Wilson
1992 Rhonda Marie Ratcliff
1991 Reginald "Reggie" C. Rivers
1990 Clint N. Swindall, Annette S. Collie
1989 Christopher Sommer
1988 David Dandeneau
1987 Donald Willig
1986 Rob E. Patterson
1985 Michelle Carnes (Magness)
1984 Jay D. Hiebert
1983 Elizabeth Wilson
1982 Michael A. Miller
1981 Michael K. Ferris

Teaching Award of Honor

2020 Special Commendation: All 2020 Instructors of Record for their exemplary poise and flexibility in quickly transitioning their courses to remote delivery so that students could continue learning safely during the COVID-19 pandemic.
2019 Dr. Ron Haas
2018 Dr. Lynn Denton
2017 Dr. Ronald Johnson
2016 Dr. Rodney E. Rohde
2015 Dr. Russ Hodges
2014 Dr. Steven Furney
2013 Dr. Ann Elizabeth Burnett
2012 Jiyun Kang
2011 Mary Ellen Cavitt
2010 Barbara Davis
2009 Sue Beebe
2008 Robert Habingreither
2006 Steve Wilson
2005 Vicki West
2004 Dr. James W. Pohl
2003 Dr. Gregory Passty
2002 Christopher J. Frost
2001 Dr. Mary Ann Stutts
2000 James Bell
1999 John Paul Johnson
1998 Paul Nathan Cohen
1997 Laurie Hayes Fluker
1996 Vedaraman Sriraman
1995 Gary Michael Zielinski
1994 Byron Dale Augustin
1993 Beverly Ann Chiodo
1992 Rebecca Bell-Metereau
1991 Clarence C. Schultz
1990 Kathleen E. Fite
1989 David M. Glassman

Alumni Achievement Award (Retired)

2013
Gloria Campos Brown '76
Tony Hale '94, '96
Carrie A. Hurt '87

2012
Lisa Dvorak '77
Ruben Perez '74
Rubén Garza '77

2011
Agnes Hubbard ’83
David Hubbard ’83
Greg Schwartz ’82
Judith Porter Smith ’66

2010
DeDe Gardner ’90, ’02
Daniel Hastings, Jr. ’70
Coach Stacy Fowler ’79
Floyd William Holder, III ’77
Timothy Staskus ’85
R. Tom Roddy ’66

2009
Joni Hruska Fichter ‘83
Ronald Angelo Johnson ‘97
Ramiro Martinez, Jr., ’85 ‘87
Nancy Nusbaum ‘76
James M. Streety ’66, ‘69
Michael Willoughby ‘69

2008
Light Townsend Cummins '68 & '72
Kathy Fite '69 & '70
Nicki Harle '71
Katie G. Harvey '91
Donna Hill '70
Mitchell Ward '89

2007
Joseph Lamont Brown '84
Robert Cartwright '96
Trish Gallaher Glenn '79
Richard Petitt '67
Lesley Spencer Pyle '90
Jack Coil Wright '43

2006
Celestino Z. Avila, M.D. '64
Terrence I. Doran, M.D. '71
O.C. Haley '64 & '69
John A. Moreau '84
Paul Neilson '84
Wayne Oquin '99

2005
Bennie Boyd Blansett '63
Billy Miller '57 & '59
Jose Montemayor'96
Kathy Morris '70
Rodney E. Rohde '90 & '92
John Schott

2004
Pam Hart '91
John Navarrette '87
Ted Breihan '64 & '67
Gwen Smith '37

1997
Peggy S. Brisgill '87
Peggy W. Brown '85
Kathy Mize Davis '90
Ellen Pritchard Dodge '85
Anna Lisa Guinn '84
Gayla J. Holmes '84
Emmett T. Riley '75
Peter B. Rooney '84
Roderick Gene Swan '87
Thomas R. Sweeden '78
Bea Wohleb '81 & '84

1995
Karen Chisum '72 & '78
Lillian Dees '84 & '89
Fred Guerra '73 & '85
Dea McAllister '72
Billy Moore '65 & '67
Reggie Rivers '91

1993
C. Ivan Wilson '52
Reed Brantley Parr '31
William "Bill" Krueger '57 & '61
Gloria Campos Brown '76
Dan A. Gattis '64

Alumni Star Award (Retired)

2010 Jill Kemp Pankey
2009 Bill Poston
2006 Don Anders
2004 Linda Gilcrease

Key of Excellence Award (Retired)

2007 Robert Cotner '72
2005 Rich Durand '70
2004 Pat Reynolds Pohl '64 & '67
2000 Bruce Brunner '83
1999 L.F. "Red" Jurecka
1998 Liz Rosenblath '82
1996 Rusty Lewis '33, '38, & '53
1994 Dorothy Evans '66 & '70

1993
Bryan M. Clark '78
Ron Lynn Mitchell '72

1992
O.C. Haley '64 & '69
Mary-Agnes Taylor '40
David Swisher '59 & '60
Robert "Bob" Covey '69

1991
Reed Brantley Parr '31
William Pennington

1990 Sylvester Walleck '65

1989
Kathleen Fite '69
E. Ervine Woolsey '69
Larry F. Wright

1988
Jean Dugat '45
Dave Jarrott
Patty Sullivan '46

1987
Thomas Carter '74
Crystal Rounsaville '39

1985 Shelton Padgett '70
1984 Pat Murdock '62

Walter Richter Humanitarian (Retired)

2009  Michelle T. Brown, ‘93
1997  Honorable Vilma Luna
1996  Juanita Petermann Bode
1995  Dennis Allen
1994  Nolan Underwood '65
1993  Mary Ruth Rhodenbaugh '61
1992  Jim Caruthers
1991  Julia Ripple Pearce '69
1990  Martin O. Juel
1988  Walter Richter '38

Distinguished Service (Retired)

2005 Gerald and Donna Hill
2002 Jerome and Cathy Supple